Indul az allergiaszezon!
A mogyoró már tél végén elkezd virágozni, februárban pedig megjelenhet a levegőben a pollenje, ami az arra érzékenyek esetében panaszokat okoz. Márciustól az égerfa és a nyírfa pollenjei is kimutathatók a levegőben, de tavasszal a fűzfa, a kőrisfa, a tölgyfa, a bükkfa és a szilfa pollenje is megjelenik. Májustól nyárig okozhatnak kellemetlen tüneteket a pázsitfélék, a csalán egészen októberig válthat ki allergiás tüneteket, augusztusban pedig a parlagfű és a fekete üröm is okozhat panaszokat.
Milyen tünetei vannak az allergiának?
Az allergia az immunrendszer túlzott reakciója bizonyos anyagokra. Legjellemzőbb tünetei a szem viszketése, az orrdugulás, könnyezés, visszatérő köhögés, éjszakai nyugtalan alvás. A leggyakoribb allergének:
- pollen
- állati szőrök (pl. kutya, macska, ló)
- penész
- atka
- állatméreg (pl. rovarcsípés)
- élelmiszerek
Hogyan készüljünk fel az allergiaszezonra?
A most induló allergiaszezon elviselhetőbbé tehető, ha időben felkészülünk rá. Amennyiben felmerül az allergiagyanú, a legfőbb teendő az allergia okának felderítése, a tüneteket okozó allergén anyagok kimutatása, hogy minél hamarabb megkezdődjön a kezelés, a panaszok csökkentése. Az allergia kivizsgálása a klinikai tünetek alapján vérvétellel vagy bőrteszttel (Prick-teszt) történik. (Utóbbi bizonyos életkor fölött, megfelelően kooperáló gyermek esetében jöhet szóba.) Fontos, hogy allergiavizsgálatra úgy érkezzen a páciens, hogy antihisztamin tartalmú gyógyszereit a vizsgálat előtti öt napban nem használja, ellenkező esetben az eredmény nem értékelhető.
Milyen tünetekkel érdemes gyermektüdőgyógyászhoz fordulni?
- náthás tünetek (megfázástól függetlenül)
- tüsszögés
- gyakori orrfolyás vagy orrdugulás
- hosszabb ideje tartó vagy visszatérő köhögés
- szemviszketés, könnyező, égő szem
- terhelésre (pl. futáskor) jelentkező nehézlégzés, fulladás
Mivel enyhíthetjük az allergia okozta kellemetlen tüneteket?
Ismert légúti allergia esetén érdemes törekedni arra, hogy a panaszokat okozó allergéneket kerüljük. Érdemes a szabadtéri sétát a késő délutáni-esti időszakra időzíteni, mivel szélcsend esetén a levegő pollentartalma ekkorra lecsökken. Eső után szintén alacsonyabb a pollentartalom. Pollenszezonban javasolt a ritkább szellőztetés, de segíthet az ablakra tehető pollenháló és a légszűrő használata is.
Érdemes pollenszezonban naponta hajat mosni, de ha hazaérünk, mindenképp javasolt a kéz- és arcmosás, mivel a pollenek a bőrre, szemöldökre, szempillákra is rátapadnak. Az utcai ruhát is érdemes rögtön kimosni. Az ágyneműt ne szárítsuk a szabadban, mert a rákerülő pollenek éjszaka is okozhatnak allergiás panaszokat. Javasolt még a napi egyszeri orrátmosás (akár tiszta vízzel is), amely az orr nyálkahártyájáról távolítja el a polleneket.