Proktológia
A proktológia az általános sebészet speciális szakterülete, mely a végbél betegségeinek vizsgálatával és kezelésével foglalkozik.
A proktológus vizsgálja az aranyérbetegséget (külső, belső, illetve trombotizált aranyeres csomókat), a végbélnyílás környékének gyulladásos folyamatait (tályogok, sipolyok), jóindulatú daganatait (polipok), a végbél alsó szakaszának és az ánusznyílásnak a különböző egyéb elváltozásait (végbélrepedés, krónikus fájdalom, viszketés).
Hogyan készüljünk fel a vizsgálatra?
A proktológiai vizsgálat speciális előkészítést nem igényel. Hashajtó alkalmazását nem javasoljuk a vizsgálat előtt, és beöntésre sincs szükség.

Mi történik a proktológiai vizsgálaton?
A proktológiai vizsgálattól gyakran félnek a páciensek, pedig a vizsgálat a legtöbb esetben egyáltalán nem jár fájdalommal. A vizsgálat első lépéseként az orvos kikérdezi a pácienst panaszairól, étkezési és székelési szokásairól, testsúly-változásáról, egyéb, családban előforduló betegségekről, rendszeresen szedett gyógyszerekről.
A fizikális vizsgálat során a proktológus a végbelet ellenőrzi kézzel és/vagy végbéltükörrel, mely kellemetlenséget okozhat, fájdalmat viszont nem, kivéve, ha a végbél gyulladt. Fontos, hogy a páciens ne izguljon és ne idegeskedjen a vizsgálat miatt: ha kellőképpen el tud lazulni, a záróizmok sem feszülnek meg, így a vizsgálat is könnyebb.
Az esetek többségében a konzervatív terápiára (kúpok, kenőcsök, gyógyszerek) megszünteti pácienseink panaszait.
Akut esetben (trombotizált aranyeres csomók, tályogok) akár a közvetlenül a vizsgálat után, vagy
nem gyógyuló kórképek esetén (külső, belső aranyerek, végbélrepedés, végbélsipoly, végbélpolip) egynapos sebészet keretein belül tervezett kisebb beavatkozásra is sor kerülhet .
Mikor forduljunk proktológushoz?
A proktológiai problémák a népbetegségek közé tartoznak, a lakosság igen nagy részét érintik. A végbél megbetegedése esetén ajánlott minél hamarabb orvoshoz fordulni, mert így könnyebben és gyorsabban érhető el gyógyulás konzervatív módszerekkel, és elkerülhetők a műtéti beavatkozások. Az alábbi panaszokkal mindenképpen érdemes proktológus szakorvoshoz fordulni:
- végbélfájdalom
- külső aranyér
- véres széklet
- végbélviszketés
- a végbél váladékozása, csípő érzése
- hasmenés
- szemölcsszerű elváltozások a végbél környékén
- gennyes váladékozás, magas láz, heves végbéltáji fájdalom
Javasolt évente végbélrákszűrésen részt venni, különösen, ha a családban előfordult a végbél daganatos betegsége.
A proktológiai megbetegedések hajlamosító tényezői
A végbél betegségeinek oka sok esetben nem állapíthatók meg, de egészséges táplálkozással és életmóddal sokat tehetünk ezek elkerülésének érdekében. Egyes hajlamosító tényezők megléte esetén nagyobb a valószínűsége a proktológiai megbetegedéseknek. Ilyenek például:
- túlsúly
- mozgásszegény életmód
- nem elegendő rostfogyasztás
- terhesség
- idős kor
- gyakori hasmenés vagy székrekedés
- stressz
Kérjük, ha a fenti tünetek közül bármelyik fennáll Önnél vagy családtagjainál, ne habozzon, forduljon minél hamarabb szakorvosunkhoz. Ezek a tünetek az esetek jelentős részében nem múlnak el maguktól, sőt, sokszor fokozódnak. Így minél hamarabb kér segítséget, annál gyorsabban és kevesebb kellemetlenséggel térhet vissza korábbi panaszmentes életéhez.
Szakorvosaink, munkatársaink:
Proktológia
Árak
Proktológiai szakorvosi vizsgálat | 45.000 Ft-tól |
Proktológiai kontrollvizsgálat | 28.000 Ft-tól |